Generatywne Miasta

W przyszłości dzięki AI nawet nieduże miasta będą w stanie lepiej wykorzystać zasoby i skuteczniej angażować potencjał swoich mieszkańców tworząc wspólnie lepszą przestrzeń do życia.

Scroll for more

Ukryty potencjał miast

Generatywne miasto

Generatywne miasto to takie, które wytwarza dla swoich mieszkańców niezależny mikro-ekosystem do współpracy, kreowania siebie i generowania innowacji. Miasta, które są w stanie wytworzyć poczucie przynależności do ekosystemu i współodpowiedzialności za dalszy rozwój są w stanie uruchomić tzw. efekt grawitacyjny i zbudować wokół niego strategię długofalowego rozwoju.

Generatywna sztuczna inteligencja

Obecnie za sprawą pojawienia się przełomowych technologii takich jak ChatGPT, każda osoba korzystająca z darmowych rozwiązań może rozwinąć szybciej nowe kompetencje i włączyć się w działanie w ramach gospodarki cyfrowej. Badania pokazują, aż 40% wzrostu efektywności i aż 60% wzrostu satysfakcji z wykonywanej pracy, zaledwie po podstawowym treningu nauki współpracy z AI. Miasta, które w najbliższych latach będą potrafiły zaangażować tą nową energię do wsparcia realizacji swoich celów strategicznych, będą w stanie w znaczny sposób przyspieszyć rozwój miasta. Może to pomóc rozwiązać wiele problemów związanych z odpływem talentów, napędzić długoterminowy lokalny wzrost i poprawić jakość życia dla wszystkich.

Cyfrowy bliźniak ekosystemu

Wykorzystanie koncepcji metaverse w rozwoju miast pozwala na tworzenie tzw. połączonego świata. Pozwala to na wizualizowanie tego jak działa miasto i pozwala większej liczbie osób zaangażować się w rozwój jego elementów. Dzięki tworzeniu światów połączonych możliwe jest, uzupełnianie infrastruktury fizycznej elementami świata wirtualnego, wyrównanie szans, stworzenie infrastruktury do inkubowania i testowania pomysłów, dostarczenie angażujących narzędzi do współpracy, a nawet budowa nowej specjalizacji.

Pilotaż (2024)

Jednym z kluczowych elementów realizacji naszej wizji w CampusAI jest wspieranie rozwoju lokalnych ekosystemów innowacji w całej Polsce. Dlatego w 2024 roku planujemy uruchomić pilotażowe programy w 4 miastach o zróżnicowanej wielkości i charakterystyce.

Nasz pilotaż będzie obejmował udostępnienie urzędnikom miasta szkoleń z AI oraz stworzenie na naszej platformie miejsca, w którym aktywni mieszkańcy będą mogli skorzystać z narzędzi do inkubacji i akceleracji pomysłów na rzecz lokalnych ekosystemów innowacji.

Nasz zespół opracuje indywidualne plany rozwoju innowacji dostosowane do potrzeb i możliwości każdego z miast. Będziemy współpracować z lokalnymi interesariuszami, takimi jak samorządy, instytucje edukacyjne, firmy technologiczne i organizacje pozarządowe. Wspólnie zidentyfikujemy mocne i słabe strony ekosystemu innowacji w danym mieście. Następnie opracujemy konkretny plan działań, który pomoże wykorzystać lokalny potencjał i zmobilizować aktywnych mieszkańców do rozwoju lokalnego mikro-ekosystemu.

Celem pilotażowego programu jest pobudzenie oddolnej energii, kreatywności i przedsiębiorczości w społecznościach lokalnych. Chcemy pomóc miastom odkryć i rozwinąć ich unikalne talenty, aby mogły aktywnie uczestniczyć w budowaniu gospodarki przyszłości. Wierzymy, że zrównoważony rozwój całego kraju zależy od uruchomienia potencjału generatywności we wszystkich regionach.

Informacja wkrótce

Informacja wkrótce

Informacja wkrótce

Informacja wkrótce

Włącz się do
współpracy

Jeżeli chcesz włączyć się w działanie na rzeczy wzmacniania ekosystemu innowacji w Polsce. Skontaktuj się z nami.
Aureliusz Górski
Founder & CEO
Go back