Naszą misją jest
Human+AI collaboration

W każdym działaniu CampusAI kładziemy duży nacisk na promocję postawy współpracy pomiędzy człowiekiem a sztuczną inteligencją.

Mówimy o rzeczach trudnych w prosty i ciekawy sposób.

Mamy pozytywną wizję przyszłości i możliwości,które pojawiają się dzięki AI.

Pokazujmy że człowiek nie rywalizuje z AI, nie jest z nim na równi, tylko otrzymuje narzędzie, która odblokowuje jego potencjał.

Wierzymy, że przeprowadzając ludzi przez jej proces i transformując ich, zmienimy także miejsca pracy, rynki i całą gospodarkę. Tak aby były jeszcze bardziej satysfakcjonujące, sprawiedliwsze, demokratyczne i efektywniej wykorzystujące ludzkie możliwości.

Chcemy odblokować potencjał drzemiący w każdym z nas, sprawić by technologia pomagała nam być szczęśliwszym i bardziej zadowolonym ze swojej pracy i życia.

Prof. Aleksandra Przegalińska

Naukowczyni i badaczka trendu collaborative AI.
Członkini Rady Programowej CampusAI.

Manifest CampusAI

Szybkie przyjęcie technologii sztucznej inteligencji, które rozpoczęło się dokładnie 30 listopada 2022 roku, oznacza nowy etap w rozwoju cywilizacji, zwany Rewolucją Generatywną.

Z jednej strony, AI umożliwia każdemu aktywne kształtowanie swoich doświadczeń cyfrowych. Oznacza to przejście od reaktywnego konsumowania mediów społecznościowych do proaktywnego tworzenia treści z pomocą AI.

— Wierzymy, że przy odpowiedniej edukacji zwiększy to ludzką proaktywność, kreatywność i sprawczość.

Z drugiej strony, tak szybkie przyjęcie tej technologii wywoła serię zmian w sposobie, w jaki się uczymy, pracujemy, żyjemy, a nawet bawimy.

— To wymaga świadomego i etycznego podejścia do wdrażania AI w nasze życie i środowisko.

Jesteśmy na misji

Nie możemy już odwrócić tej rewolucji i musimy zwiększyć świadomość AI, aby przygotować się na nową falę transformacji, zapewniając, że wszyscy są mile widziani. W ten sposób wpadliśmy na pomysł CampusAI, wirtualnej platformy zbiorowego rozwoju. CampusAI jest dla wszystkich, od początkujących po ekspertów, zaprojektowany w celu wspierania i promowania rozwoju w lokalnych społecznościach.

Działanie 1: Jesteśmy zaangażowani w tworzenie inkluzywnych wirtualnych platform na rzecz wspólnego rozwoju, w ramach których każdy kraj może utworzyć własne centrum skupiające się na wspieraniu wdrażania sztucznej inteligencji. Centra te będą działać jako centra doskonałości i wsparcia dla osób i organizacji, aby wykorzystać moc sztucznej inteligencji w sposób etyczny i skuteczny poprzez współtworzenie rozwiązań napędzanych przez społeczność.
Działanie 2: Każdego roku 30 listopada będziemy obchodzić Dzień Rewolucji Generatywnej, oceniając stan gospodarki i społeczeństwa. Ten dzień zainspiruje nas do dalszego rozwoju platformy CampusAI, umożliwiając liderom i społeczności prowadzenie wpływowych projektów lokalnych. Razem wspieramy zbiorowy rozwój i zapewniamy, że każdy ma narzędzia do rozwoju w tej trwającej rewolucji.
Działanie 3: Uważamy również, że współcześni twórcy sztucznej inteligencji muszą poważnie odświeżyć swoją pamięć dotyczącą Pierwszego Prawa Robotyki Asimova: „Robot nie może zranić człowieka ani, poprzez bezczynność, pozwolić, by człowiek został skrzywdzony”. Dodatkowo proponujemy sformułowanie Czwartego Prawa Robotyki: „Robot nie może zwodniczo udawać człowieka”. Uważamy, że sztuczna inteligencja powinna pomagać i oferować synergię z ludźmi, a nie być wykorzystywana do nieuczciwych celów.

Me+AI

– Me+AI to nasz flagowy program rozwojowy mający na celu wyposażenie osób w sposób myślenia i umiejętności pozwalające na etyczne i skuteczne korzystanie z technologii AI. Certyfikat ten potwierdza umiejętność pracy z modelami konwersacyjnymi, płynnie integrując sztuczną inteligencję z pracą i życiem codziennym.

– Me+AI to coś więcej niż certyfikat, to styl życia, w którym sztuczna inteligencja jest istotną częścią naszej egzystencji.

Ten manifest definiuje Me+AI i przypomina nam, aby zawsze używać sztucznej inteligencji jako narzędzia, które na pierwszym miejscu stawia człowieka.

Ja, symbolizuje nasze unikalne ludzkie doświadczenia
Plus, reprezentuje nasze działania i pasje
AI, oznacza dostęp do zbiorowej inteligencji.

 

  1. Ewoluujemy wraz z AI, a nie dzięki niej. Sztuczna inteligencja pomaga nam jedynie odkrywać nowe sposoby wyrażania siebie.
  2. Pracujemy mądrzej, a nie ciężej. Wykorzystujemy nasze umiejętności i mądrze inwestujemy zaoszczędzony czas.
  3. Szanujemy wysiłki architektów AI. Doceniamy wysiłki tych, którzy stworzyli tę technologię i tych, którzy zapewniają jej etyczne wdrożenie, w tym nas samych. Dlatego jesteśmy zainteresowani zrozumieniem, jak działa ta technologia, ponieważ daje nam to większą kontrolę nad jej wdrażaniem.
  4. Szanujemy ludzką pracę. Zdajemy sobie sprawę, że pierwsze modele sztucznej inteligencji zostały stworzone w oparciu o pracę ludzi takich jak my. Dlatego działamy etycznie i jesteśmy gotowi dzielić się wynikami naszej pracy z innymi.
  5. Pozostajemy wierni naszemu głosowi. W naszej współpracy z AI zachowujemy uczciwość i zapewniamy, że nigdy nie przekraczamy granic etycznych.
  6. Skupiamy się na pozytywnym wpływie. Zobowiązujemy się do wykorzystywania sztucznej inteligencji do wprowadzania pozytywnych zmian w społeczeństwie.

CampusAI Community

Generatywna Rewolucja

Rewolucja Generatywna rozpoczęła się 30 listopada 2022, kiedy OpenAI udostępniło darmową i łatwą w obsłudze aplikację ChatGPT dając w ten sposób dostęp każdemu do potężnego generatywnego modelu sztucznej inteligencji GPT. Prostota tej aplikacji przyciągnęła 1 milion użytkowników w ciągu zaledwie 5 dni i 100 milionów w ciągu 2 miesięcy. Rozpoczęło to rewolucję, o której będą uczyły się kolejne pokolenia.

Zmiana o charakterze cywilizacyjnym

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie AI umożliwiają generowanie wysokojakościowych treści, takich jak:

teksty eksperckie
kod programistyczny
obraz
wideo
muzykę
mowę
obiekty 3D
inne

Tworzy to nowy rodzaj syntetycznych treści, nowe możliwości współpracy i nowy wymiar automatyzacji - czyli konkurencji.

Niewyobrażalna skala i tempo

15 listopada 2022 populacja świata przekroczyła 8 mld. Jeśli wynalezienie maszyny parowej rozpoczęło proces automatyzacji pracy, generatywne modele AI rozpoczęły właśnie jej ostatnią fazę, w której są w stanie wykonać pracę wymagającą do tej pory ludzkiego intelektu.

Wyzwanie adaptacyjne

Około 965 tys. Polaków skorzystało już z ChatGPT. Stanowi to zaledwie 2,54% populacji Polski i plasuje ją dopiero na 93. miejscu w zestawieniu z innymi państwami.

Źródło: Opracowanie własne CampusAI na podstawie danych z GUS (2021) oraz danych demograficznych z SimilarWeb (lipiec 2023).

Prof. Dariusz Jemielniak

Członek rady programowej CampusAI

Jak możesz włączyć się
w Generatywną Rewolucję?

Otwórz się na możliwości związane z AI

Nowe technologie często budzą obawy, szczególnie gdy ich działanie wydaje się niejasne. Jeśli czegoś nie rozumiemy, naturalnie się tego obawiamy i atakujemy. Tym samym zamykamy się na możliwości. Osoby otwarte na AI i chętne do jej poznania już teraz osiągają znaczące korzyści. Rewolucje technologiczne zaczynają się zwykle bez rozgłosu - nikt nie zauważa ich, dopóki nie staną się powszechne. Tak też jest z obecnym przełomem w dziedzinie AI. Nie bądź tą osobą, która straci na dziejącej się rewolucji.

Naucz się wykorzystywać AI

Aby móc mieć realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, musisz najpierw zdobyć praktyczne umiejętności posługiwania się narzędziami AI. Platforma CampusAI została stworzona właśnie po to, by ułatwić Ci opanowanie tych kompetencji. Dzięki przystępnym kursom i materiałom edukacyjnym już w ciągu kilku tygodni zdobędziesz wiedzę pozwalającą wykorzystać AI w codziennej pracy i życiu prywatnym.

Wspieraj transformację swojej organizacji

Jeśli Twoja firma lub instytucja jeszcze nie dostrzegła zachodzących zmian, stań się osobą inicjującą dyskusję na ten temat. CampusAI to miejsce, gdzie możesz zdobyć wiedzę i umiejętności pozwalające merytorycznie rozmawiać o potencjale i zagrożeniach związanych z AI. To także przestrzeń, gdzie znajdziesz ekspertów mogących wesprzeć Twój zespół we wdrażaniu technologii AI. Pamiętaj jednak, że transformacja musi być przewodzona od środka, nie można jej zlecić na zewnątrz.

Pomagaj wdrażać AI innym i angażuj się w działania społeczności CampusAI

Gdy już opanujesz podstawy wykorzystania AI, możesz pomóc innym zdobyć podobną wiedzę. W tym celu stworzyliśmy AI District Club - przestrzeń do tworzenia otwartych projektów edukacyjnych i integracji lokalnych społeczności wokół idei mądrego wykorzystywania technologii AI dla dobra wspólnego. Możesz również angażować się w różne inicjatywy edukacyjne i społeczne organizowane na CampusAI, a nawet zainicjować własne projekty. Aktywność na rzecz społeczności CampusAI to dla Ciebie szansa zbudowania pozytywnego wizerunku eksperta ds. AI. Stworzyliśmy system gamifikacji, który będzie nagradzał osoby podejmujące wartościowe działania wspierające rozwój lokalnych ekosystemów innowacji dzięki AI.

30/11/2023

#1 Generative Revolution Day

550

uczestników

Generative Revolution Day

Rocznica Rewolucji Generatywnej – coroczne wydarzenie organizowane przez CampusAI oraz partnerów.

Aby zaznaczać postępującą rewolucję generatywną związaną z rozwojem sztucznej inteligencji, platforma CampusAI powołuje do życia wydarzenie – Generative Revolution Day. Będzie to coroczny event odbywający się 30 listopada. Rocznica ma przypominać o trwającej rewolucji generatywnej, analizie jej skutków oraz dyskusji na tematy związane z rozwojem i wpływem technologii AI.

Edycja zero wydarzenia odbędzie się w 2023 roku w Warszawie. Od 2024 roku wydarzenie będzie miało charakter globalny i będzie odbywała się w formie fizycznej w każdym miejscu, w którym działa CampusAI i będzie dodatkowo wzbogacona o wydarzenie dziejące się przestrzeni metaverse na naszej platformie.

Działanie 2

Współpracujemy

Jako organizacja działająca w formule for profit, CampusAI aktywnie wspiera ważne inicjatywy realizowane przez organizacje pozarządowe w miastach, w których jesteśmy obecni

Fundacja Venture Cafe Warsaw

Jesteśmy sponsorem i partnerem Fundacji Venture Cafe Warsaw. Od grudnia wspólnie będziemy organizować wydarzenia mające na celu integrację środowiska osób i firm działających w obszarze AI w Polsce.

W ramach partnerstwa zapewniamy wsparcie finansowe, merytoryczne. Szczegóły: https://venturecafewarsaw.org/

Fundacja Digital Poland

Jesteśmy strategicznym partnerem i sponsorem konkursu DigitalArts organizowanego przez Fundację Digital Poland. Celem konkursu jest promocja możliwości sztucznej inteligencji, edukacja społeczeństwa w zakresie AI oraz zachęcenie do dialogu na temat nowych technologii.

W ramach partnerstwa zapewniamy wsparcie finansowe, platformę technologiczną, jurorów, nagrody. Szczegóły: https://digitalpoland.org/

Fundacja IT Girls

Informacje wkrótce